Ada VILHAN :: CATHERINE :: 2024. május 9. 18 óra :: megnyitotta: Dr Vékony Délia :: Mária Magdolna-torony :: 1014 Budapest Kapisztrán tér 6. Nyitva: 2024. május 9. - június 10. Tárlatvezetés a Műtárgyak Éjszakáján a Műtárgy.COM szervezésében, május 24-én a művésszel. A kiállítás ingyenesen látogatható naponta 10-17 óra között
Ada VILHAN
CATHERINE
Megnyitó május 09. 18h
Megnyitja dr Vékony Délia
Mária Magdolna-torony :: BudaTower
Budapest 1014, Kapisztrán tér 6.
 
 
Nyitva: 2024. május 9. – június 10.
 
A kiállítás ingyenesen látogatható naponta 10-17 óra között
 
Ada VILHAN – EGYIDŐBEN
OPENING 05.09.
Nyitva: május 9.–Június 10.
FEST;TISZTIT GALÉRIA, Várfok utca 8.
 
 
Május kilencedikén itt is Ada VILHAN kiállítás nyílik, ebben az irtó cuki kis franciás hangulatú galériában, EGYidőBEN címmel. Köszönet Csáky Attilának! Pár perc sétára a Mária Magdolna-toronytól!
 
PROGRAM (Minden program ingyenes)
 
Május kilencedike a béke napja. 2024 május kilenc most annyiban különlegesebb, hogy idén áldozócsütörtök is egyben, azaz Krisztus mennybemenetelének napja. A béke egy harmonikus állapot, amelyet erőszak és félelemnélküliség jellemez.
Ezen a napon nyílik CATHERINE című kiállításom. Láthattok tőlem sosem látott színeket, sosem látott nagy méretet. Lebegő oltárképet… Hallhatjátok Beethoven Moonlight Sonátáját szaxofonon….
 
17 órától a toronynál vagyunk (1014 Bp, Kapisztrán tér 6),
17:30 János Vázsonyi és Réka Tóth Bernát zenél nektek miközben érkeztek. Pezsgővel és pogácsával készülünk.
 
18:00 Moonlight Sonata, majd Vékony Délia megnyitja CATHERINE című kiállításomat.
 
20:00–20:30 FEST;TISZTIT GALÉRIA (Várfok utca 8): KVARK!
 
Marton Szabolcs: KVARK – a mulandóság szimfóniája /
A KVARK Marton Szabolcs film- és színházi zeneszerző audiovizuális projektje, mely egy 30 perces installáció formájában tekinthető meg: vetítéssel és térhatású hangzással.
 
A mű dramaturgiájának középpontjában a mulandóság áll, ami nem mint riasztó, fenyegető dolog van jelen, hanem valami, ami az életünket értékkel tölti meg, ami értelmet ad a jelennek.
A vizuális tartalmat Kiss Patrik készítette, aki magyarország egyik legelismertebb mapping művésze. (Zsolnay Fényfesztivál, INOTA Fesztivál, Fénydóm az állatkerti Biodómban, Magyar Zene Háza hangdóm, Sérum Light Festival (SK), City of Light Jyväskylä (FIN) stb.)A zene pedig egy 16 fős szimfonikus zenekarral lett felvéve a Budapest Scoring Orchestra stúdiójában.
Május 11-én, szombaton 18 órakor is várunk a FEST;TISZTIT GALÉRIA (Várfok utca 😎 hivatalos megnyitóján. A kiállítást Csáky Attila producer nyitja meg.
 
Május 24-én pedig a Műtárgyak Éjszakáján személyes tárlatvezetést tartok a műtárgy.COM szervezésében a toronynál, ahol nem csak a kiállításról beszélek, hanem a hely történetéről is hallhatok a torony üzemeltetőitől.

Miért érdekes számomra ez a torony?

Mit tudunk csinálni egy toronnyal? Fel tudunk menni. Ki könnyen, ki nehezen. A felfelé vezető csigalépcsők vizuálisan megjelenítik a dns spirálszerkezetét. Rengeteg információt hordozunk… amit néha csupán érzékelünk…A teljes megértéshez folyamatosan úton kel lennünk… felfelé. 

CATHERINE című kiállításom története

Egyszer találkoztam Párizsban a metróban egy szimfonikus zenekarral. Jó régen volt, de még ma is emlékszem. Tetszett, hogy lementek oda a hétköznapi emberekhez, úgy, mintha az operában lennének, szmokingban, komolyzenével, magaskultúrával. 

Amikor itt jártam lefoglalni ezt a teret, felmentem a toronyba és találkoztam három nepálival. Az egyik lány hagyományos nepáli ruhában volt. Ragyogott, mert nem akart azonos lenni. Mint a többi nő. Nem akart egyik film főhősére sem hasonlítani. Ezért azonnal észrevettem, és sosem felejtem el. 

Kati jutott eszembe. Apám húga volt. Bár az arcára már nem emlékszem, de a történetét sosem felejtem el. Katit egyedül apám támogatta a családjából. Alkoholista volt, tehetetlen; bántalmazó férjjel. Egy nap megfulladt a hányásában. A temetésén tudtam meg, hogy a szülei sosem tudták szeretni, mert Kati egy orosz katona gyereke volt, aki megerőszakolta nagymamát. Katinak esélye sem volt, hogy egyáltalán eszébe jusson az az ostobaság, hogy olyan akarjon lenni, mint a többi nő. Sosem talált semmi jót magában, mert nem kapott szeretet. Azóta már tudom, hogy nem a genetikai rokonom, mert apám sem a genetikai apám. Talán amióta ezt tudom, még közelebb érzem magamhoz Katit. Akkor is, ha már nem tudom, milyen volt az arca. 

Van egy harmadik élmény, ami befolyásolta ezt a kiállítást. Elvesztettem valakit, akivel mindig csak hétköznapi dolgokat csináltam, és mégis nagyon erős emlékeket rajzol bennem a hiánya. Olyasmi volt a történet, mint a nepáli lány a toronyban: nem akart történet lenni, csak az lett.

 

Miért érdekes számomra ez a torony?

A Kapisztrán téri Mária Magdolna-torony az egyik leglátványosabb középkori műemlék Budán. Buda városának 1244. évi alapítását követően a németekkel szemben akkor még kisebbségben lévő magyar polgárok ezen a helyen saját kápolnát építettek. A szentélyt a 15. század végén háromhajós templommá bővítették, ami mellé a ma is álló tornyot emelték. A török időkben itt működött a Vár egyetlen keresztény temploma, amelyet megosztva használtak katolikusok és protestánsok. A tizenötéves háború idején elvették a keresztényektől az épületet és ezután a törökök muzulmán imahellyé alakították. Buda visszafoglalása után a ferencesek templomaként működött, de a rend feloszlatásakor ismét bezárták. 1792-ben – az akkor használaton kívüli épületben – I. Ferencet koronázták magyar királlyá. 1817-től a budai helyőrség kapta meg istentiszteleti célokra. Budapest 1945. évi ostrománál az épület ismét súlyosan megrongálódott. A torony műemléki helyreállítása 1950-ben megkezdődött, de ezzel egy időben – az egyházellenes politikai rendszer vezetőinek döntése alapján – a templomot lebontották. Csak ez a torony maradt meg. Ami lehetőséget ad arra, ha felmászol a csigalépcsőin, hogy láss. Az egykori templom védőszentje Mária Magdolna volt, és a torony ma is az ő nevét viseli. 

 

Mária Magdolna 

Fülöp evangéliuma az újszövetségi apokrifok szövege. A fennmaradt szöveg szerint Jézus jobban szerette Mária Magdolnát bármelyik tanítványánál, és gyakran szájon csókolta. A többi tanítvány azt kérdezte: »Miért szereted őt jobban valamennyiünknél?« A Megváltó azt válaszolta nekik: »Miért ne szeretnélek benneteket őhozzá hasonlóan? Ha egy vak ember és egy látó mindketten együtt a sötétségben vannak, nincs különbség közöttük. Amikor aztán eljön a fény, a látó meglátja a fényt, és aki nem lát, továbbra is sötétségben marad.” Ezen a szövegen elmélkedve nem tartom különösnek, hogy a hányatott sorsú templomból épp a torony áll még ma is.

 

A kürt

A női energiák szoros összefüggésben vannak a növekedéssel, a felfelé törekvéssel. Buddha történetei nagyon szorosan kötődnek az anyukájához. Tragikus történet, hogy Buddha születése után 7 nappal meghalt az édesanyja.

A bölcsesség tanítását a női erőkhöz kapcsolja a buddhizmus. Mert a női tanítások nem filozofikusak, gyakorlati módon közelítik meg a megvilágosodást is. A női tanítások másik jellegzetessége, hogy az érzelmekkel foglalkoznak. A férfi tanításokban nagyon kevés dolgot találunk az érzelmekről és arról, hogyan kezelhetjük az érzelmeket. A théraváda országokban /Sri Lanka, Kambodzsa, Thaiföld, Burma, Laosz/ nagy igény van arra, hogy újraindítsák a női közösségeket. De első apácát csak Buddha avathat vagy egy már avatott apáca. Mivel kihalt a Buddha által avatott női vonal, ez a szabály most lehetetlenné teszi, hogy hivatalosan el tudják indítani újra az apácák közösségét.

Sri Lankán az egyik kolostor apátja ennek ellenére úgy döntött, hogy szentelni fog apácákat.

A mongolok fő lámája erre csak annyit mondott: mint oly sokszor, most is a nők fogják megmenteni a buddhizmust. Az itt elhelyezett elhagyott kürtök a női tanítások hiányára figyelmeztetnek és nagyon szerencsés fordulatnak érzem, hogy az öregek tanácsa szabályai ellenére újra elindították az apáca-vonalat.

 

Ada VILHAN :: EGYidőBEN :: nyitva május 9.–június 10. :: megnyitó: május 11. 18 óra :: megnyitja: Csáky Attila producer :: FEST;TISZTIT GALÉRIA :: 1012 Budapest Várfok utca 8
Ada VILHAN :: TRUST NO1 - feltétel nélküli bizalmatlanság :: megnyitó: március 7. 18 óra :: megnyitja: Bánki György pszichiáter, A legnagyszerűbb könyv a nárcizmusról szerzője :: Tokaj Artwine Gallery :: H-1054 Budapest Hold u. 21
Ada VILHAN Trust No1
TRUST NO1 – feltétel nélküli bizalmatlanság
Ada Vilhan egyéni kiállítása a Tokaj Art Wine Galériában  Megnyitó március 7-én, csütörtökön, 18 órakor A kiállítást Bánki
Art Market Budapest, October 19-22, 2023, International Contemporary Art Fair, Bálna Budapest, 2nd floor, Stand PR204 #adavilhan
2023 Legyen vége már! -group exhibition, Sept 8-29 curator: Gábor Gulyás, Tokaj- Tállya, Hungary
2022 Philosophers’ Garden -solo exhibition, opening speech: Gábor Gulyás, curator János Schneller

(ARTICLES & REVIEWS)

Colours :: Philosophers in the Garden :: Ada Vilhan’s Works, Author: Gábor Gulyás, philosopher, aesthete (en) (hu)

The Garden of Philosophers  Author: János Schneller, Published in Új Művészet Issue 10, 2022 (en) (hu)

2022 Freyler Gallery - Women Selection
2022 NACO | Contemporary art auction with charity lots
2020 Gallery Max Hungary | WOMEN’S (un)REALITIES, curated by András Iván Bojár